Kam vyrazit v okolí

Pro milovníky historie

Valašské muzeum v přírodě 1,0 km

Pokud máte rádi historii, asi vám Valašské muzeum v přírodě ani představovat nemusíme. Je to jeden z nejznámějších skanzenů u nás. Valašské muzeum v přírodě vzniklo ve 20. letech 20. století a skládá se z několika souborů dřevěných lidových staveb. V městském parku i na přilehlých stráních najdete desítky tradičních roubenek a historických staveb, které návštěvníky přenesou o několik století zpět a umožní jim zažít tradiční valašskou dědinu i malé městečko z přelomu 19. a 20. století. Prohlédnout si můžete Mlýnskou dolinu s funkčním mlýnem. Při toulkách skanzenem najdete políčka s dávnými plodinami, domácí zvířata i hospůdky s tradičními valašskými specialitami. Nejstarší a největší skanzen ve střední Evropě navíc nabízí mhoho akcí, takže člověk může zažít na vlastní kůži i řadu tradic, které se kdysi v Čechách dodržovaly. Pořádají se tu například vystoupení řemeslníků, festivaly, řemeslné jarmarky a programy pro dospělé i pro rodiny s dětmi.

Valašské muzeum v přírodě

Zřícenina hradu Rožnov 1,0 km

Vyšlápněte si i na zříceninu hradu Rožnov z 2. poloviny 14. století, která se nachází asi kilometr od města. Z původní stavby se dochovaly zbytky zdí, brána či příkop s valem. Hrad opustili poslední obyvatelé na konci 17. století a postupně ho rozebrali obyvatelé Rožnova, kteří materiál použili pro stavbu vlastních domů.

Hrad Hukvaldy 23 km

Hrad Hukvaldy se nachází 23 kilometrů od Rožnova pod Radhoštěm. Byl vybudován v první polovině 13. století. Leží na protáhlém kopci, 150 metrů nad stejnojmennou obcí Hukvaldy, známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka.

Hrad Hukvaldy

Hrad Štramberk 25 km

Štramberský hrad byl založen koncem 13. století. V 16. století byl hrad opuštěn a chátral. Do dnešní doby se dochovaly pouze zbytky opevnění a gotická věž hradu zvaná Trúba, která se vypíná nad městem Štramberk a slouží jako rozhledna s krásným výhledem na Beskydy a Jeseníky.

Pro milovníky architektury

Jurkovičova rozhledna 1,8 km

Rozhlédněte se po okolí z Jurkovičovy rozhledny. Unikátní rozhlednu navrhl významný architekt Dušan Jurkovič jako vyhlídkovou věž, která dnes stojí na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm nad Valašskou dědinou Valašského muzea v přírodě. Ačkoliv stavba vznikla až v roce 2012, je vytvořena podle více než sto let starých Jurkovičových nákresů. Veškeré kovářské a klempířské práce a většina těch tesařských byla prováděna ručně. Navíc za použití tradičních postupů, se kterými se dnes už člověk nepotká. Výška rozhledny je 32 metrů, přičemž nejvyšší vyhlídková plošina je ve výšce 19 metrů.

Jurkovičova rozhledna

Hudební altán

Uniknout by vám neměl ani Hudební altán, který stojí v parku u Společenského domu. Znovuobnovená stavba z roku 2009 je mladší verzí původního altánu z roku 1884. V letních měsících zde můžete zastihnout hudebníky a poslechnout si koncert v neopakovatelné atmosféře.

Sakrální architektura

Pokud vás zajímá sakrální architektura, zajděte se podívat do barokního Kostela Všech svatých vystavěného mezi lety 1745–1754 nebo do roubeného evangelického kostela. Kostel sv. Anny z Větřkovic je tradiční venkovský dřevěný kostel, které se dříve na Valašsku stavěly. V kostele se ale dodnes slouží mše a v jeho areálu najdete také takzvaný Valašský Slavín, kde jsou uloženy ostatky významných osobností Valašska.

Pro milovníky sportu

Rožnov je skvělým výchozím bodem pro cyklisty, lyžaře i fanoušky dálkového běhu. Na kole vyzkoušejte například trasu okolo chaty Mír a Skalíkovou louku až na Pustevny a dále na Martiňák. Zpátky do Rožnova se pak dostanete pohodovou cyklostezkou Bečva.

Na zmíněné cyklostezce si přijdou na své i fanoušci inline bruslí a koloběžek. Trasa vede od přehrady Horní Bečva až do Valašského Meziříčí. Část cyklostezky zvaná Rožnovská Bečva měří pětatřicet kilometrů a patří k jedné z nejmodernějších a nejhezčích v Česku.

Pustevny, Radhošť 21 km

Pustevny jsou velmi atraktivním místem pro výlety za každého počasí. Na osadu nedaleko mytické hory Radhošť se dá vyvézt lanovkou z Trojanovic, přijít pěšky, v zimě na běžkách a v létě na kole. Pustevny jsou nejoblíbenějším turistickým střediskem v Beskydech a socha Radegasta, kterou najdete cestou na Radhošť, je nejznámějším symbolem celého Moravskoslezského kraje. Z Pusteven se můžete vydat na horu Radhošť, která se stala symbolem zdejšího kraje. Na vrcholu Radhoště nás vítá kaple svatého Cyrila a Metoděje.

Pustevny

Koupaliště Rožnov pod Radhoštěm 2 km

Na koupališti v Rožnově pod Radhoštěm si můžete nejen zaplavat ve dvou bazénech, ale také odpočinout v rekreačním bazénu s celou řadou atrakcí. Ti nejmenší se mohou osvěžit v brouzdališti s malou dětskou skluzavkou nebo si užít spoustu zábavy na dětském hřišti s houpačkami, pískovištěm a dalšími atrakcemi. V těsné blízkosti koupaliště najdete lezecké centrum Gibon park.

Tarzanie – horský lanový park 14 km

Tarzanie je lanový park postaven z různých lanových překážek, které jsou zavěšeny ve výšce, a to buď na stromech, nebo na uměle postavených sloupech. Tarzanie je určena všem těm, kteří si chtějí užít patřičnou dávku adrenalinu, mírnou dávku fyzické námahy, a hlavně perfektní zážitek.

Golf Rožnov pod Radhoštěm 3,2 km

Valašský golfový klub najdeme na východním okraji města Rožnov pod Radhoštěm. Nachází se v blízkosti cyklostezky. Samotné devítijamkové hřiště má délku 5 100 m a je vhodné jak pro začátečníky, tak i pro zkušenější hráče. Součástí hřiště je putting, chipping green a driving range.

Pro milovníky přírody

Na území Rožnova najdete hned několik naučných stezek. Vydat se můžete například po naučné stezce Hradisko, která vás provede významnými historickými místy a přírodními úkazy CHKO Beskydy. Výletním tempem zvládnete vycházku přibližně za dvě hodiny.

Po červené turistické značce vystoupáte z Rožnova až na vrchol Radhoště. Od sochy Radegasta se pusťte po modré, která vás přivede na Pustevny. Lanovkou se nechte zavézt do Trojanovic, odkud se autobusem pohodlně dostanete zpět do Rožnova.

Pokud budete vycházet od Pusteven, projděte si sedmikilometrovou naučnou stezku Čertův mlýn, která vás zavede pod skokanské můstky, kolem jezírka Mořské oko až k chatě na Martiňáku.

Stezka Valaška 21 km

Stezka mezi korunami stromů se nachází u horní stanice lanové dráhy na Pustevnách. Nabízí dvě unikátní technická řešení. Zavěšený chodník, jehož konstrukce se zatím nikde v republice nepoužila a skleněnou vyhlídku. Návštěvníci tak prožijí chvíle v korunách stromů, kde je nádherný výhled na hřeben Beskyd. Stezka je rozmístěna ve výšce od čtyř do patnácti metrů a součástí je již zmíněná vyhlídková věž i lanový chodník dlouhý 150 metrů.

Vrch Velký Javorník 9,2 km

Velký Javorník je nejvyšší vrch Veřovických vrchů a je známým turistickým místem. Na jeho vrcholu stojí turistická chata s restaurací a také zde najdete novou rozhlednu s vynikajícím výhledem do širokého okolí. Na vrchol Velkého Javorníka vede několik značených turistických tras a také naučná stezka z Frenštátu pod Radhoštěm.

© 2019 Villa Rosenaw  |  All rights reserved
webdesign: youngprimitive, code: reseni.net